Četri opisa u jednoj temi. Malo da testiram drugačiji pristup nego što obično praktikujem. Stalno kaskam sa tekstovima, pa da probam da nešto tu promenim.
Ova tema će se bitno razlikovati od ostalih jer ću u narednih nekoliko dana da je dopunjujem informacijama vezanih za svaku prevaru ponaosob. Da vas ne čudi zašto su tekstovi za početak veoma šturi sa informacijama.
Zajedničko za ove prevare jeste da se radi o ponzi šemama, gde se od para novih investitora isplaćuju stari. Nema tu revolucionarnih programa, botova, matriksa ili slično. Princip je isti, sve ostalo su nijanse – što bi rekao Đorđe Balašević.
Pa da krenemo malo u detalje:
Firstcoin prevara
Neko je već odradio tehničku analizu FirstCoin-a (izvor) i zaključio da je organizator FirstCoin-a već iskopao 109.999.999 parica i poslao ih sebi a ukupno ima u svom blockchain-u 110.000.000, što znači da je ostao samo još jedan blok a FirstCoin nema ili krije svoj softver za kopanje. Raspitajte se kod bilo kog eksperta za kopanje kriptovaluta i siguran sam da će vas posavetovati da uvek izbegavate premined šeme, a naročito ako dolaze sa MLM paketom. To je upravo slučaj sa FirstCoin-om, gde organizator prodaje pakete sa već iskopanim paricama, i vršiće prodaju dok interesovanje ne splasne. Inače, FirstCoin sada reklamiraju neki od biših Onecoin lidera, među kojima je od domaćih Nikola Korbar.
Bitconnect Prevara
Bitconnect je izlistan među prvih deset (bio ranije, sada je na 19.) na coinmarketcap-u, sa vrednošću od 200 i kusur dolara. Mnogi ga zbog toga tretiraju kao legitimnu kriptovalutu samo što zaboravljaju da vrednost ne mora da znači da neka kriptovaluta ima svetlu budućnost. Primer https://coinmarketcap.com/currencies/auroracoin/ koji je 2014 imao najvišu vrednost oko 80 dolara, da bi nakon toga pao na dno i ostao da variria oko 0.5 dolara. Do sada je izostanak sa berze pravio velike probleme ovim MLM šemama sa kripto(ponzi)valutama, ali pošto svaki coin može da se nađe na coinmarketcap-u pod uslovom da se sa njim trguje bar na jednoj otvorenoj berzi, tako su obe ove prevare (Firstcoin i Bitconnect) uspele da se proguraju među ostale kriptovalute.
Još jedna zajednički pokazatelj da je reč o mutnim radnjama jeste sledeće:
Jolly5 prevara
Još jedna prevara ovog puta domaća, ili bolje rečeno zajednički Srpsko-Makedonski poduhvat. Sistem rada sličan kao ICI Finance Consalting . Poznata je i kao: Jolly5pro, Jollyvip, Jolly5mining, Jolly5xpander. Svi ovi domeni su registrovani tajno, podaci o vlasnicima sajta su sakriveni. Međutim preko fejsbuka i youtube se lako nalazi ko je tu sve umešan u ovaj HYIP – u prevodu visokorizični „investicioni“ program ala klasična ponzi šema (Jezda, Dafina. Elite Internacional). Osobe sa kojima sam komunicirao kažu da su bivši lokalni lideri iz Kairosa prešlu u Jolly, a da su sa prethodnom šemom ojadili veliki broj ljudi. Više o njima ću pisati nekom drugom prilikom. Za sada ću se zadržati samo na glavnim i odgovornim licima ove Jolly prevare.
https://image.ibb.co/cx9BSb/jolly.png
Osnivački kapital 1000 dinara – proverite u APR-u sami ako neverujete. Osnivač i direktor Tanja Petrović
Pored nje tu su Toni Cvetanovski, koji se spominje kao jedan od „programera“:
i Dragana Djuric
https://image.ibb.co/ioh4fw/Jolly_Dragana_DJ.png
Đurić i Cvetanovski su administratori fejsbuk grupe Jolly5 pro, gde među članovima imamo i neka nama veoma poznata lica
https://image.ibb.co/ixsWSb/jolly5pro.png
Nikola Korbar, Mario Kuzminović, Dušan Crnobrnja (slike iz njihovih profila su vidljivi u desnom ulgu) iz Onecoin-a su takođe članovi ove fejsbuk grupe.
Jedan naš youtuber je napravio poređenje Bitconnect kao Herbalife-a u svetu kriptovaluta
Skyway prevara
Ponzi šema samo ruskog tipa. Organizator Evgeny Kudryashov je zavrnuo mnoge, čak su ga i u njegovoj rodnoj Rusi raskrinkali: http://mmgp.ru/showthread.php?t=247224&page=108
Kažu da je vlada Litvanije raskinula ugovor i optužila njegovog partnera Junitskog (valjda glavni pronalazač Skyway-a) da ih je obmanuo: http://bnn-news.com/genuine-investment-project-boondoggle-scheme-lithuania-national-security-threat-119828
Kad je BehindMLM objavio analizu Skyway-a reklamirao se povrat investicija od 22%. Nekoliko dana nakon tog teksta uklonjen je sav reklamni materijal na kome se spominjalo tih 22%.
U kratkim crtama Skyway je isto što i monorail kod Simpsonovih