Ponzi šeme na Balkanu vode kineske bande
Ponzi šeme na Balkanu vode kineske bande

Ponzi šeme na Balkanu vode kineske bande

I ne radi se samo o Balkanu, kako naslov navodi nego širom sveta. Ove organizovane kriminalne grupe kineskog porekla su od nedavno zapale za oko i Američkim vlastima, i kakvo god mišljenje imali o amerikancima i njihovim potezima, za sada su jedini koji su uzeli da se bave problematikom ovih globalnih ponzi prevara. Ne reaguju oni samo zato što je neki naš Balkanac naseo na ponzi, već zato što je popriličan broj njihovih državljana izgubio svoje uloge u sličnim online prevarama kakve su bile kod nas.

Radi se dakle o prevarama na isti kalup, koje smo ispratili ovde na blogu i širom domaće internet sfere: Kangaroo Treasure, Hello Future, eMagnetix, Javess, Neumann Wallet, Fivola, Conti, DGPT, BETL itd..

Imamo konačno neke konkretne informacije kako to oni vrše svoju delatnost. Ako ste pratili prethodne tekstove na blogu, sigurno ste primetili da sam spominjao Kambodžu kao jednu od država iz koje deluju ovi prevaranti. Zahvaljujući inostranom blogeru BEHINDMLM, možemo da zađemo malo šire u ovu tematiku i da nam se pruži dugo tražen odgovor na pitanje: A ko tačno stoji iza svih ovih prevara ?

Američke vlasti uvele sankcije kambodžanskom političaru zbog kineskih ponzi fabrika

Kako prenosi BEHINDMLM, kancelarija za kontrolu inostrane imovine ministarstva finansija SAD-a (OFAC) sankcionisala je kambodžanskog političara u vezi sa kineskim ponzi fabrikama. Ly Yong Phat, kambodžanski senator i lični savetnik kambodžanskog predsednika parlamenta, sankcionisan je od strane OFAC-a 12. septembra. Sankcionisane su i Phatove kompanije:

  • LYP Group Co. LTD,
  • O-Smach Resort,
  • Garden City Hotel,
  • Koh Kong Resort i
  • Phnom Penh Hotel (Pnom Pen Hotel).

Sankcije se odnose na navodnu umešanost Phata i njegovih kompanija u vezi ozbiljnih povreda internacionalnog prava oko tretmana radnika koji su bili žrtve trgovine ljudima i podvrgnuti prinudnom radu u onlajn centrima za ponzi prevare. U prevodu radili su kao robovi za takozvane ponzi task-aplikacije iliti aplikacije „stisni na dugme“.

Ovaj tip aplikacija niče svakodnevno i uglavnom je zasnovan na jednostavnim zadacima koje treba ispuniti – kod nas su očigledan primer bile Kangaroo Treasure, Hello Future, eMagnetix, Javess, Fivola, DGPT, CONTI itd…

Povezan tekst:  Kengur odskakutao i odneo milione

Tokom i nakon pandemije COVID-19, pojava MLM kineskih ponzi fabrika u jugoistočnoj Aziji samo je vrh ledenog brega. Slične prevare obično uključuju kriptovalute i obuhvataju širok opus raznih navlakuša kao što su nekada bile uveliko poznate tzv „ruske neveste“, „izlečenja“ hroničnih i neizlečivih oboljenja kao i druge mamipare.

IC3 (Američki centar za praćenje online prevara) je naveo da od 2023. gubici u prevarama sa ulaganjem čine najveći deo izgubljenih novčanih sredstava od svih vrsta kriminala koji su do sada ispratili. Gubici od investicionih prevara porasli su sa 3,31 milijarde dolara u 2022. na 4,57 milijardi dolara u 2023, što je povećanje od 38 posto.

Unutar ovih brojki, prevare sa ulaganjem putem kriptovalutama porasle su sa 2,57 milijardi dolara u 2022. na 3,96 milijardi dolara u 2023, što je povećanje od 53 posto.

OFAC navodi da je specifično za Kambodžanske kineske ponzi fabrike bilo sledeće:

  • O-Smach Resort je u vlasništvu LYP grupe, koja je u vlasništvu kambodžanskog senatora i tajkuna Ly Yong Phat-a.
  • Više od dve godine, od 2022. do 2024. godine, O-Smach Resort je bio pod istragom policije i javno prijavljen zbog opsežnog i sistematskog kršenja ljudskih prava i prava na rad.
  • Oštećeni su posvedočili da su ih navukli u O-Smach Resort lažnim mogućnostima zaposlenja, da su im telefoni i pasoši zaplenjeni po dolasku, te da su prisiljeni da rade na promociji i zaradi od ponzi šema.
  • Zaposleni koji su tražili pomoć, posvedočili su da su bili predmet fizičkog nasilja, da su ih maltretirali elektro šokovima, morali su da plate pozamašan otkup ili su im pretili da će ih prodati drugim kriminalnim bandama ako ne izvrše svoje zadatke.
  • Zabeležena su dva slučaja gde su oteti počinili samoubistvo skakanjem sa zgrade unutar O‑Smach Resorta.

Lokalne vlasti su nekoliko puta vršile spasilačke misije u O-Smach Resortu, oktobra 2022. i marta 2024, oslobađajući žrtve različitih nacionalnosti, uključujući Kineze, Indijce, Indonežane, državljane Malezije, Singapurce, Tajlanđane i Vijetnamce.

Budući da je senator, Phat dobro povezan sa vladajućom strankom Kambodže ta povezanost je izrazito vidljva i u zvaničnom saopštenju Kambodže na Phatove sankcije:

Ministarstvo spoljnih poslova Kambodže izrazilo je duboko žaljenje zbog odluke SAD-a da sankcioniše lokalnog tajkuna i senatora zbog navodne trgovine ljudima koji su prisiljeni da rade u ponzi centrima, nazvavši je politički motivisanim.

Ministarstvo spoljnih poslova je u saopštenju navelo da „uvođenje ovakvih jednostranih sankcija podriva poštovanje međunarodnog prava i osnovnih normi koje uređuju međudržavne odnose, posebno principa suverene jednakosti i nemešanja“.

Upoređivanje Phatovih sankcija kao „politički motivisanih“ govori samo po sebi. Sasvim je očigledno da kineski interesi organizovanog kriminala ne mogu da se vrše bez saradnje sa vlastima Kambodže. U Kambodži imamo naizgled nedodirljivog političara i senatora, koji aktivno štiti i očigledno podržava kineske ponzi fabrike.

Povezan tekst:  Neumann Wallet - prevara od strane istih lica iz KT-a ?

Još 2013. godine, Bangkok Post je objavio da Phat kontroliše kambodžanski region Koh Kong najranije od 2002. godine.

  • Nalazi se na 12. mestu najbogatijih državljana Kambodže – neki kažu da bi trebao biti na vrhu liste – njegov potpis nalazi se svvuda u Koh Kongu, provinciji ušuškanoj na jugozapadu Kambodže duž granice sa Tajlandom. Shvativši strateški potencijal Koh Konga za trgovinu sa Tajlandom, Ly Yong Phat je platio 7,2 miliona američkih dolara za izgradnju skoro dva kilometra mosta preko Kaoh Paoa, širokog vodenog toka na ušću nekoliko reka.
  • Nakon što je most završen 2002. godine, Ly Yong Phat drži potpunu kontrolu nad trgovinom sa Tajlandom putem svoje LYP grupe.
  • Njegov najveći problem je neugodna reputacija Koh Konga. Ako je Kambodža – pošteno ili ne – sinonim za korupciju i nasilje, onda je region Koh Kong njena najmračnija strana.
  • Teške droge i prostitucija su uobičajene, prećene švercom cigareta, elektronske robe i odeće sve pod falsifikovanim brendovima, koje rutinski prolaze bez bilo kakvih provera ili kontrole.
  • Poznati Kambodžanski ekolog Chhut Vuthy ubijen je tokom sukoba sa čuvarom kome je kineska kompanija naredila da mu oduzme kameru.
  • Izveštaji o ilegalnoj seči šume, iskopavanju peska i otimanju zemlje redovno se pojavljuju na stranicama lokalnih novina, dok je sama kompanija Ly Yong Phat-a uhvaćena kako koristi maloletnike za rad na poljima šećerne trske, industrije koja je procvetala zahvaljujući pozamašnim evropskim donacijama za razvoj.
  • Kineske kompanije su nedavno najavile su da će uložiti milijarde dolara duž Kambodžanske granice sa Tajlandom, od Preah Viheara do Koh Konga.

Veruje se da slične šeme postoje u Mjanmaru, Laosu, Filipinima, Tajlandu , Vijetnamu i drugim državama iz kojih deluju kineske kriminalne grupe.

Povezan tekst:  Kangaroo Treasure - apsurdi cele prevare

Čak je i kompanja Google podnela tužbu protiv jedne takve grupe zbog distribucije sličnih ponzi aplikacija na Play prodavnici, kako opet prenosi BehindMLM. Ako ste se ikada zapitali kako ove aplikacije prođu na Play prodavnicu, objašnjenje je veoma jednostavno – nađu korisnog idiota da objave preko njegovog imena i prezimena. Primer: Hello Future.

Naravno da Hello Future nije jedini gde su iskoristili neku naivnu budalu ali cilj je isti: probiti se na Play ili Apple prodavnicu i uvaliti svoju krš aplikaciju. AKo se nešto zanemaruje kod tih aplikacija jeste što mogu biti veliki sigurnosni rizik jer u današnje vreme, 99% nas je usko vezano za mobilni telefon, više nego za pasoš ili ličnu kartu. Na telefonu su nam bitni kontakti, finansije, socijalne mreže, lične fotografije, snimci itd…Ove ponzi aplikacije mogu da budu izrazito opasne, čak i ako ne deluju tako na prvi pogled, jer niko od običnih korisnika ne može da zna kakve dodatne opcije imaju u sebi. Mogu da pokupe razne lične i privatne podatke, gde sutra može da se potrefi kako je neko prouzrokovao ogroman problem ili štetu sve pod vašim imenom. Pa onda treba da dokazujete svoju nevinost…Ili se probudite jednog dana, a računi u banci prazni.

Google mora da reagujue povodom tih aplikacija jer u suprotnom može da bude označen kao saučesnik u prevari. Nešto što mi nikako da vidimo ovde na Balkanu, da svaki promoter bude prozvan i kažnjen zbog učešća u ponzi prevarama, i time što je prouzrokovao/la finansijsku ili materijalnu štetu svojim delovanjem.

Pretplati se
Obavesti o
guest

9  +  1  =  

2 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Stane
Stane
oktobar 26, 2024 09:10

Postoje dokumentarci na YT. Ako pratite pleasant green i ostale onda znate da kineske bande vode ove prevare, posebno task scam i tkz. Pig butchering scam odnosno ljubavne prevare.

Deluju iz Zlatnog Trougla, često Kinezi i ostali odu tamu pod lažnim obećanjem zaposlenja ali ih kriminalci uhvate i nateraju da vrše prevare iz specijalnih kancelarija namenjenih za to.

2
0
Voleli bismo da čujemo vaše mišljenje, molimo vas da pošaljete komentar.x